آموزش مبانی عکاسی

بهترین سایت آموزش عکاسی ایران

آموزش مبانی عکاسی

هنر عکاسی از دیرباز حافظ و ثبت کننده خاطرات ما بوده است. از زمانی که دوربین عکاسی به ساده ترین شکل آن اختراع شد انسان ها به فکر ثبت تصویری از خود در خاطرات خود و دیگران افتاده اند. آن چه در این آموزش مدنظر داریم، آشنایی با این هنر برای کسانی است که علاقه دارند در مراحل بعدی، عکاسی را به صورت حرفه ای دنبال کنند.
آموزش عکاسی را از کجا شروع کنیم؟

 آموزش عکاسی مقدماتی را به طور کلی می­‌توان در 6 مرحله زیر تقسیم‌­بندی کرد:

 •     تنظیم کردن اولیۀ دوربین عکاسی
 •     آگاهی از اصطلاحات فنی و تخصصی عکاسی
 •     آگاهی از نحوه کار کردن دوربین عکاسی دیجیتال
 •     آموزش مهارت­های اصلی فنی در عکاسی
 •     آموزش مهارت­های اصلی هنری در عکاسی
 •     و آشنایی با نرم­‌افزارهای ویرایش عکس
که به همه این موارد در این مقاله خواهیم پرداخت..

 

 

چرا شروع عکاسی با آزمون و خطا و بدون آموزش عکاسی اشتباه است؟

شروع عکاسی بدون آموزش و با آزمون و خطا به 2 دلیل اشتباه است؛ 1- باعث سرخوردگی و ادامه ندادن شما می‌شود 2-عادت­‌های ناصحیح عکاسی در شما ایجاد می­‌کند.

 1. سرخوردگی و کم شدن اعتماد به نفس

اگر شما که تازه­‌کار هستید، بدون هر گونه مطالعه‌­ای شروع به عکاسی Photography کنید، با این فرض که در حین کار متوجه چم و خم عکاسی می­‌شوید، پیشرفت قابل ملاحظه‌­ای نخواهید داشت. چون عکاسی و تمرین بعد از آموزش، به پیشرفت کمک می­کند نه قبل از آن. همچنین به احتمال زیاد چون تصاویری که از خود انتظار داشتید نتوانستید ثبت کنید، نا امید شده و از ادامه کار منصرف می­­‌شوید.

 1. ایجاد عادت های ناصحیح عکاسی

یکی دیگر از مضرات مهم آموزش عکاسی خودمختار، این است که باعث می­‌شود شما از راه­‌های بهتر و بهینه‌­ی استفاده از دوربین‌تان غافل بشوید و با همان چند تکنیک و دکمه­‌ای که خودتان با آزمون و خطا آموخته‌­اید، عکاسی کنید. این یعنی صرف نظر کردن از تمام ویژگی­‌ها و امکانات دوربین‌تان و ایجاد عادت­‌های ناصحیح عکاسی که جلوی خلاقیت شما را هم می­‌گیرد.

پس شروع عکاسی را با آموزش عکاسی آغاز کنید نه با آزمون و خطا. ما در این مقاله هر آنچه که برای شروع آموزش عکاسی نیاز دارید را جمع‌­آوری کرده‌­ایم پس در ادامه همراهِ فرانش باشید.

 

تنظیمات دوربین عکاسی دیجیتال

تنظیمات دوربین عکاسیکه شامل مواردی مثل انتخاب فرمت و کیفیت ذخیره تصاویر، نحوه نام‌گذاری فایل­ها، تنظیم تاریخ و زمان دوربین، متادیتا و… است، اولین مرحله در آموزش عکاسی به حساب می‌آید.

با اینکه دوربین­های برندهای مختلف؛ طراحی، ویژگی­ها و اصطلاحات فنی مختلفی دارند، اما این تنظیمات اولیه در همۀ آن­ها به طور یکسانی انجام می­‌شود.

 1. مطالعه دفترچه راهنمای دوربین عکاسی

مهم­ترین کار بعد از باز کردن جعبه دوربین، مطالعه دفترچه راهنمای آن است. احتمالا دفترچه راهنما با منوهای فراوان و البته دوربین با دکمه‌­های زیادش برای شما گیج‌­کننده باشند.

با این حال دفترچه­ راهنما را بخوانید چون اطلاعات خوبی در مورد ویژگی‌­های دوربین و اسم هر بخش به شما می­دهد. همچنین بهتر است برند و مدل دوربین عکاسی خود را به همراه اصطلاحات دفترچه راهنما در اینترنت جستجو کنید تا به خوبی با ویژگی­ها و میزانِ کارایی دوربین خود آشنا شوید.


دفترچه راهنمای دوربین عکاسی
 1. تنظیم کیفیت عکس در دوربین Image Quality

تنظیم کیفیت عکس و انتخاب فرمت تصویرها از بین JPEG و RAW مرحله بعدی در تنظیمات دوربین عکاسی است. این کار شاید در وهله اول برای شما، گیج کننده باشد اما با دانستن تفاوت­ این گزینه‌­ها از هم، به راحتی می­توانید انتخاب کنید.


تنظیم فرمت و کیفیت تصویر

تفاوت عکس JPEG و RAW در دوربین عکاسی دیجیتال چیست؟

شما در دوربین، با دو فرمت RAW و JPEG و با کیفیت تصویر در سه سطح ابتدایی Basic، معمولی Normal و عالی Fine مواجه می­‌شوید که البته این سطوح می­‌تواند در دوربین‌­های مختلف به شکل دیگری باشد.

نکته: NEF به فایل‌­های RAW در دوربین­‌های نیکون گفته می‌­شود.

 

فرمت JPEG یا JPG چیست؟

 JPEG که علامت اختصاری عبارت  Joint Photographic Experts Group است و جِی پی ئی جی یا جِی پِگ خوانده می‌شود؛ یک استاندارد فشرده‌سازی است که باعث می‌شود حجم تصاویر، به ازای از دست دادن مقداری از جزئیات خود، کاهش یابد.

ساده ترین راه برای ذخیره عکس‌ها با کیفیتی خوب، انتخاب گزینه JPEG در دوربین است. چون در این فرمت، خودِ دوربین عکس را پردازش کرده و خروجی نهاییِ آن را به شما تحویل می‌‌دهد. به این ترتیب شما می‌­توانید روی یادگیری و اینکه چگونه عکس بگیرید تمرکز کنید و بقیۀ کارها و بخش عمده تنظیمات را به دوربین بسپارید.

فرمت  RAW چیست؟

فرمت خام Raw عکس را بدون پردازش و فشرده‌سازی و با تمام جزئیات واقعیِ عکس، ذخیره می‌کند. بهتر است وقتی در عکاسی پیشرفت کردید و به انواع تکنیک‌­های عکاسی مسلط شدید، پیش فرضِ دوربین را روی فرمت Raw  بگذارید.

البته باید توجه داشته باشید که چون فایل­‌های RAW پردازش نشده هستند به همین دلیل حجم بالاتری نسبت به فرمت JPEG داشته و فضای بیشتری در کارت حافظۀ دوربین شما اشغال می‌کنند.

مزیت فرمت RAW به JPEG چیست؟

مزیت فرمت RAW به JPEG این است که عکس‌­های شما دیگر توسط دوربین پردازش نمی­‌شوند؛ بلکه به شکل یک فایل خام ذخیره می­‌شوند. فرمت RAW به شما اجازه می­دهد تصویر را طبق همان چیزی که در هنگام عکاسی، با چشمانتان دیدید، خودتان پردازش کنید و کار را به پردازش از پیش تعیین شدۀ دوربین نسپارید.

شما به این ترتیب می­توانید وضوح Sharpness، کنتراست Contrast، سطح اشباع یا غلظت رنگها در عکس Saturation Level و… را خودتان تنظیم کنید.

 1.  نامگذاری فایل ها در دوربین عکاسی دیجیتال ‌File Naming

نامگذاری فایل­ ها به دو صورت در دوربین عکاسی انجام می‌­­شود. 1- نام‌گذاری بر اساس تاریخ 2- نام‌گذاری براساس شماره­‌گذاری متوالی عکس‌­های گرفته شده.

تعیین سیستم نامگذاری فایل برای تصاویر، موضوعی است که بیشتر افراد از آن چشم‌­پوشی می کنند. اما تعیین یک سیستم نامگذاری به روشی که برای خودتان مناسب­ است، می‌­تواند کارتان را خیلی منظم و البته پیدا کردن عکس مورد نظر را بسیار ساده کند.

هیچ کدام از تنظیمات بر مبنای تاریخ یا شماره­‌گذاری متوالی، بر دیگری ارجحیت ندارد. این فقط به شما بستگی دارد که آیا دوست دارید ردپای عکاسی خود را در تاریخ و روزها بگذارید یا می‌­خواهید تعداد تصاویری که می­‌گیرید را بدانید.

 1. تنظیم تاریخ و زمان دوربین Time and Date

حتی اگر تصاویر خود را براساس تاریخ نامگذاری نکنید، باید زمان و تاریخ دوربین خود را تنظیم کنید. این اطلاعات در درونِ خود دوربین ذخیره می­‌شوند و در بخش توضیحاتِ تصاویر Properties در رایانه قابل مشاهده هستند. به این ترتیب شما می­‌توانید تصاویر را براساس تاریخ ثبتشان در سیستم خود جستجو کنید.

هرچند اگر تاریخ و زمان را روی دوربین خود به اشتباه تنظیم کرده باشید، تطبیقِ اتفاقات و رویدادها با تاریخی که دوربین تصاویر را به اشتباه ثبت کرده است، خیلی سخت خواهد شد.


تنظیم تاریخ و زمان دوربین عکاسی
 1. متا دیتا چیست؟

متا دیتا Metadata یا اطلاعات اگزیف EXIF که مخفف عبارت Format Exchangeable Image File است، اطلاعات و جزئیاتِ هر عکس است که ثبت می‌­شود. اطلاعاتی مثل تنظیمات مورد استفاده در دوربین، مدل دوربین، عدد دیافراگم، حالت نوردهی، ISO، مود دوربین برای عکاسی و استفاده یا عدم استفاده از فلاش برای ثبت عکس.


تنظیم اطلاعت متادیتا در دوربین عکاسی دیجیتال

وقتی شما دوربین خود را تنظیم می‌­کنید می‌­توانید متا دیتا را هم به صورت دستی تنظیم کنید که چه اطلاعاتی را ثبت کرده و نشان دهد. مثلا می‌­توانید اطلاعات مربوط به حق کپی رایت تصاویر خود را در آن بگنجانید. این اطلاعات بر روی فایلِ تصویر ذخیره‌­سازی می‌­شوند. در نتیجه هر عکس اطلاعات مربوط به خود را خواهد داشت.

متادیتای تصاویر خود را می‌­توانید به راحتی در رایانه خود ببینید. در سیستم عامل ویندوز اگر روی فایل عکس راست کلیک کرده و Properties را بزنید و سپس تب Details را باز کنید متادیتا را مشاهده می‌کنید. در سیستم عامل مک هم اگر روی عکس راست کلیک کرده و Get Info را بزنید، متادیتا قابل مشاهده است.

 

مشاهده اطلاعات عکس با متادیتا یا فایل اگزیف

با استفاده از متادیتا یا فایل EXIF شما علاوه بر مشاهده اطلاعات عکس حتی می‌­توانید عکس­‌های خود را با هم مقایسه کنید. حتی می‌­توانید آن­‌ها را باز تولید کرده یا مشکلاتی که دارند، عیب­‌یابی کنید. همچنین این داده­‌ها می‌­توانند در داخل برنامه­‌ی ویرایش و پردازش تصویر Lightroom نمایش داده شوند. Lightroom به شما این امکان را می­‌دهد که کتابخانه خود را بر اساس این اطلاعات جستجو کنید. مثلا اگر می­‌خواهید تمام عکس‌­های گرفته­‌شده در فاصله کانونی 18 میلی­متر و با دیافراگم f / 2.8 را ببینید، به راحتی قابل انجام است.


مشاهده متادیتا در نرم افزار لایت روم

 

بسیاری از عکاسان حرفه‌ای ترجیح می‌دهند به جای استفاده از نرم‌افزار فتوشاپ یا دست‌کم به طور موازی با آن، از برنامه لایت روم نیز استفاده کنند:

 

 

6 اصطلاح پرکاربرد در آموزش عکاسی

 1. فاصله کانونی لنز Focal Length

فاصله کانونی Focal Length که معمولا با میلی متر نشان داده می­شود، به فاصلۀ بین مرکز اپتیکال لنز و مرکز حس‌گر یا فیلم گفته می‌شود. فاصله کانونی مهمترین عامل در انتخاب لنز دوربین است. این فاصله کانونی یک لنز است که تعیین می‌­کند این لنز مناسب کدام نوع عکاسی است و از چه سوژه­‌هایی می­تواند عکسبرداری کند.


فاصله کانونی مهمترین عامل در انتخاب لنز دوربین است.

 

فاصله کانونی یک لنز از چند میلی متر تا بیش از یک متر با توجه به نوع کارکردِ آن، متغیر است. هرچه عدد فاصله کانونی بیشتر باشد، زاویه دید باریک­تر و میزان بزرگنمایی Zoom بیشتر می­‌شود و هرچه فاصله کانونی کوتاه­تر باشد، زاویه دید وسیع­تر و میزان بزرگنمایی کمتر می‌­شود.

 

 

 

 1. عمق میدان در عکاسی Depth of Field – DOF

عمق میدان به معنای فاصله‌­ای است که نشان می‌­دهد چه مقدار از پس زمینه و پیش زمینه، در جلو و پشت سوژه واضح است.

 1. نوردهی در عکاسی Exposure

نوردهی یا اکسپوژر میزان نوری است که به حسگر Sensor دوربین می­‌رسد. نوردهی با دیافراگم و سرعت شاتر تنظیم می­شود که در ادامه مقاله به طور کامل آن را خواهید آموخت.

 1. نویز عکس Noise

نویز در عکس، لکه­‌های رنگی ریزی است که در تصاویر و خصوصا در نواحی تیره بیشتر دیده می­‌شود­. از عوامل بروز نویز می­توان به نوردهی طولانی و گرمای درون دوربین و همچنین استفاده از ایزو ISO یا همان حساسیت بالا، اشاره کرد.

 1. شاتر دوربین Shutter

شاتر دوربین یا مسدود کننده مکانیزمی در درون دوربین‌­های دیجیتال است که با باز و بسته شدن، در یک تایم مشخصی، امکان تابش نور به درون دوربین و حسگر را می‌­دهد تا عکس توسط دوربین ثبت شود.

 1. سنسور دوربین Sensor

سنسور Sensor یا حسگرِ تصویر، همان بخشی است که نور را دریافت کرده و به صورت الکترونیکی به پردازشگر دوربین منتقل می­‌کند.

 

۰ ۰
تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.