تاریخ : 24 آذر 1396
زمان : 15:37:58
منوی کاربری

میهمان گرامی خوش آمدید

خوش آمدید عزیز

کنترل پنل

تنظیمات

پروفایل

خروج

موضوعات

نظر سنجی
 • علاقه مندی شما

عکس قدیمی بندرریگ
مطلب در مورد بندرریگ
آموزش عکاسی

مشاهده نتایج


آمار وبسایت
 • بازدید امروز : 2 بار
 • بازدید دیروز : 1 بار
 • بازدید ماه : 25 بار
 • بازدید کل : 708815 بار

 • 1 2 3 4
  آخرین ارسال های انجمن

                                                                                                                                                                                                                                       

  ناجی میرمهنا از اسارتگاه کریم خان زند

  پس ازمرگ نادر شاه در ایران اختلافات و اغتشاشات زیادی بر پا شد تا اینکه کریم خان زند با مدعیان حکومت به جنگ پرداخت و پس از چند سال کشمکش بر اکثر نواحی ایران از جمله سراسر استان فارس و نواحی خلیج فارس از جمله منطقه دشتی کرمان اصفهان خوزستان آذربایجان و...  تسلط یافت.
  در زمان کریم خان ضابط و حاکم دشتی میرزا محمد بیگ الحسینی خورموجی فرزند میرزا علی بیگ الحسینی خورموجی بود. وی نزد کریم خان از جایگاه ومنزلت والایی برخوردار بود، علم و فرهنگ در منطقه دشتی پیشینه ای طولانی دارد  و بی جهت نبوده و نیست که به دشتی (منطقه دشتی) نگین فرهنگی جنوب لقب داده اند. این منطقه تاریخی در طول تاریخ خود که بسیاری آن را به پیش از اسلام مرتبط میدانند، مشاهیر و بزرگان زیادی را در خود پرورانیده است، وجود مدارس های کهن در این منطقه گواه از تربیت عالمان و شخصیت های فرهنگی ، مذهبی ، اجتماعی و... میباشد.
  لازم دانستم در خصوص خاندان میرزا محمد بیگ الحسینی خورموجی و نوه ایشان میرزا محمد جعفر خان الحسینی خورموجی و رابطه این خاندان با خاندان وغایی مطالبی عرضه نمایم. میرزامحمد جعفرخان الحسینی خورموجی معروف به حقایق نگار فرزند میرزا ابوالحسن خان الحسینی خورموجی فرزند میرزا محمد بیگ الحسینی خورموجی دانشمند فاضل و حقیقت پسند از مورخین بنام دوران قاجاریه مشهورترین و زبده ترین آثار این دانشمند حقایق الاخبار ناصری است. اوج شهرت وی افشای مرگ امیرکبیر است، پدربزرگ ایشان میرزا محمد بیگ الحسینی خورموجی فرزند میرزا علی بیگ الحسینی خورموجی فرزند میرزا حسین بیگ الحسینی خورموجی درزمان کریم خان زند حاکم و ضابط و مورد احترام اهالی دشتی بود. در همان زمان نیز میرناصربن میرمحمد بن میرعبداله موسوی امامزاده ای از سادات بزرگ و جلیل القدر بحرانی و خاندان او از اعقاب امام موسی کاظم (ع) حاکم مقتدر و مورد احترام ساحل نشینان به خصوص اهالی بندر ریگ و نواحی شمالی بوشهر بود. بین این دو خاندان بزرگ منطقه پیوند خویشاوندی و قرابت نزدیکی وجود داشت. میرزا محمد بیگ الحسینی خورموجی یکی از دختران میرناصر که زنی بسیار شایسته و فهیم بود به همسری اختیار نمود. میرزا محمدبیگ الحسینی خورموجی جایگاه و منزلت والایی نزد خاندان زند از جمله کریم خان داشت و از احترام خاصی بر خورداربود.
  میرمهنا فرزند میرناصر بیست ساله بود که حکمران بلامنازع بندرریگ و نواحی شمالی بوشهر شد. میرمهنا برخلاف سایر روسا که با کریم خان زند متحد بودند، علیه کریم خان علم طغیان و مبارزه برداشت، بدستور کریم خان زند شش هزارنفر مرد جنگی برای سرکوبی او بندرریگ را مورد حمله قرار دادند و آن شهررا تصرف نمودند و میرمهنا را به اسارت خود در آوردند. میرزا محمد بیگ الحسینی خورموجی که بسیار مورد احترام خان زند بود وساطت نمود و با شفاعت او میرمهنا پس از یکسال از اسارت آزاد گردید، ولی به محض آزادی و بازگشت به بندر ریگ نسبت به تخریب دفتر تجاری و قلعه انگلیسی ها که در غیاب او و شبیه قلعه هلندیها در خارگ ساخته شده بود اقدام و فرانسیس وود و کلیه انگلیسی ها را که با قول و قرارداد با کریم خان وارد بندرریگ شده بودند، از بندرریگ اخراج نمود و همین اتفاق موجب شد شهر بندر ریگ مجددا مورد محاصره و حمله قوای مسلح کریم خان قرار گیرد و به ساکنین بندر ریگ اتمام حجت شود که چنانچه تسلیم نشوند بندرریگ با خاک یکسان خواهد شد. میر مهنا مجددا بازداشت و به شیراز اعزام گردید، درسال 1757میلادی مجددا میرزا محمد بیگ الحسینی خورموجی شفاعت آزادی میرمهنا را از کریم خان مینماید. میرمهنا پس از آزادی از اسارت باز هم حاضر نمیشود تابع دستورات و تسلیم خواسته های کریم خان زند شود و همچنان به مخالفت خود باکریم خان ادامه میدهد.

             

   

  ادامه مطلب
  لینک ثابت
  نویسنده : picturessaeed | دسته : بندرریگ ، میرمهنا