تاریخ : 24 آذر 1396
زمان : 15:26:47
منوی کاربری

میهمان گرامی خوش آمدید

خوش آمدید عزیز

کنترل پنل

تنظیمات

پروفایل

خروج

موضوعات

نظر سنجی
 • علاقه مندی شما

عکس قدیمی بندرریگ
مطلب در مورد بندرریگ
آموزش عکاسی

مشاهده نتایج


آمار وبسایت
 • بازدید امروز : 2 بار
 • بازدید دیروز : 1 بار
 • بازدید ماه : 25 بار
 • بازدید کل : 708815 بار

 • 1 2 3 4
  آخرین ارسال های انجمن
  میرعلی خان بندرریگی

  میرعلی خان بندرریگی                   نویسنده:عبدالحمید قیصری
   ازمیرعلی خان بندریگی به  عنوان حاکم وضابط بندریگ دراواخر دوران سلطنت کریم خان زند وکسی که لطفعلی خان زند را که به هنگام فرار از طریق لارستان (1203 ه.ق) به بنادر وبوشهر آمده بود مورد حمایت و یاری قرار داد نام برده شده است .لطفعلی خان زند دوبار از حاکمان بوشهر در خواست حمایت و یاری کرد.
  بار اول موقعی بود که آقا محمد خان قاجار با زندیه در جدال بود وبسیاری از ساکنان از جمله حاکم بوشهر به حمایت از لطفعلی خان بر خواستند .
  به این معنی جعفرخان پدر لطفعلی خان در شیراز کشته شد لطفعلی خان با لشکری در کرمان بود همینکه خبر قتل جعفر خان پدر لطفعلی خان در کرمان منتشر شد لشکری که با لطفعلی خان بود از هم پاشید و لطفعلی خان از روی ناچاری به حاکم بوشهر پناه برد از بخت بد حاکم بوشهر زندگی را بدرود حیات گفته بود ولی جانشین او برای حمایت از او بنا به وصیت پدر لشکری فراهم ساخت ولطفعلی خان زند را دررفتن به شیراز یاری داد.
  در مرتبه دوم (1206ه.ق)که حاجی میرزا ابراهیم خان اعتماد الدوله (کلانتر)دروازه شیراز را به روی لطفعلی خان زند بست واو را به شیراز راه نداد .
  حاجی میرزا ابراهیم خان اعتماد الدوله (کلانتر) که از او فردی خیانت  کار یاد شده است آورده اند که بعد از اینکه لطفعلی خان با انبوهی از سپاهیان که در خارج از شیراز بسر می برد حاجی میرزا ابراهیم خان اعتماد الدوله (کلانتر) اعلام کرده بود که هر کس با لطفعلی خان بماند وبه خانه خود بر نگردد  دمار از روزگارخانواده  وکسان او خواهیم کشید به ناچار لطفعلی خان به بوشهر پناه آورد ولی چون حاکم بوشهر از دوستان نزدیک حاجی میرزا ابراهیم خان اعتمادالدوله  (کلانتر) بود نه تنها از همکاری وحمایت از او خودداری کرد حتی در تکاپوی دستگیری وی بر آمد.
  در اتحادی که میان حاجی میرزا ابراهیم خان اعتمادالدوله (کلانتر) وبرادرش حاجی عبدالرحیم وچند تن دیگر از قوامین دشتستان وگرمسیر به ویژه رضا قلی خان کازرونی وحاکم بوشهر ودشتستان به وجود آمده بود وهدف آنها این بود که لطفعلی خان از میان برداشته شود وپس از برداشته شدن لطفعلی خان در میان خود حکومت متحدی تشکیل دهند .
  آقا محمد خان در نتیجه خیانت ها واقدامات حاجی میرزا خان اعتمادالدوله (کلانتر) وارد شیراز شد وبه راحتی بر اوضاع مسلط شد.
  حاجی میرزا ابراهیم خان اعتمادالدوله (کلانتر)مهمترین عامل وباعث پیروزی آقا محمد خان قاجار در شیراز شد وبساطت نمود که فرزندان شیرازی ها را مسترد دارند ولی خان قاجار در جواب او گفته بود که چیزی که بدست قشون افتاد نمی توان پس گرفت.
  مگر قشون بیگانه ودشمن دیرین که وارد کشور می شدند جز اینکه مردم را می کشتند ومال ، دارائی آنها را به غارت و فرزندانشان را به بردگی می بردند
  حاکم بوشهر برخلاف گذشته به لطفعلی خان اجازه ورود به بوشهر را نداد وحتی در تکاپوی دستگیری وی برآمد.
  لطفعلی خان ناچار به بندریگ رفت وبه میر علی خان حاکم وضابط بندریگ پناه آورد دراین میان دو حاکم بوشهر و بندریگ با همدیگر دشمنی دیرینه داشتند.
  حاکم بوشهر از پیوستن و پناه آوردن لطفعلی خان زند به حاکم بندریگ بسیار ناراحت ونگران شد وبه توصیه دوستش حاجی میرزا ابراهیم خان اعتماد الدوله (کلانتر) استمداد جست.
  وبه همین منظور حاجی میرزا ابراهیم خان اعتمادالدوله (کلانتر) هم سه هزار نفر سواره وپیاده به سرکردگی رضا قلی خان شاه سون برای سرکوبی ائتلاف لطفغلی خان زند ومیر علی خان حاکم بندریگ از شیراز روانه  دشتستان کرد وچون نیروی اعزامی به برازجان رسید به سپاهیان حاکم بوشهر ودشتستان ملحق شدند.

  ادامه مطلب
  لینک ثابت
  نویسنده : picturessaeed | دسته : بندرریگ ، میرعلی خان بندرریگی