تاریخ : 24 آذر 1396
زمان : 15:26:25
منوی کاربری

میهمان گرامی خوش آمدید

خوش آمدید عزیز

کنترل پنل

تنظیمات

پروفایل

خروج

موضوعات

نظر سنجی
 • علاقه مندی شما

عکس قدیمی بندرریگ
مطلب در مورد بندرریگ
آموزش عکاسی

مشاهده نتایج


آمار وبسایت
 • بازدید امروز : 2 بار
 • بازدید دیروز : 1 بار
 • بازدید ماه : 25 بار
 • بازدید کل : 708815 بار

 • 1 2 3 4
  آخرین ارسال های انجمن
  خاندان حیات داوود  عکاس سعیدایزدی 11مارس 2014 

  عمارت خان حیات داوود ی روستای محمدی(بوشهر)(بندرریگ)

  بندرریگ و خاندان حیات داوودی  

  بخش بندر ریگ با مساحت حدود 750 کیلومتر مربع و شهر بندریگ با دو نیم کیلومتر مربع مساحت و حدود یک تا سه متر ارتفاع از سطح دریا در ساحل شمالی خلیج فارس و در قسمت جنوبی شهرستان واقع شده است فاصله آن تا بوشهر 155 کیلومتر می باشد.

  اما زمان رونق و اعتبار این بندر به قبل از دوره قاجار و صفوی میرسد قدمت این بندر به قرن شانزدهم میلادی میرسد  که علاوه بر بندری تجاری بوده ، بعنوان یک بندر مسافری نیز مشهور بوده که در قرن پانزدهم و شانزدهم میلادی اغلب  مسافران وسیاحانی که با اهداف جهانگردی ،نظامی ،سیاسی و مطالعاتی مذهبی  قدم به خاک ایران می گذاشتند چنانچه از راه های دریایی جنوبی می آمدند ، از طریق بندرریگ وارد کشور می شودن و پس از آن به سایر نقاط ایران می رفتند.

  یکی از مشهورترین این مسافرتها بدین گونه می توان یاد کرد:

  در سال 1660 م مطابق با 1039 ق/1000ش یعنی حدود 380 سال پیش یک هیئت مذهبی به سرپرستی اسقف ((دوبریت)) برای کمک به کاتولیک های رومی از راه حلب و بصره به بندرریگ وارد شد تا برای اجرای ماموریت خود به سایر مناطق ایران سفر کند .

  در این بندر طوایفی های مختلفی زندگی می کردن که از جمله : طوایفی بودند موسوم به ((زعاب)) که اعرابی هستند خواستگاه اصلی آنها جزیره سرخ در راس مسندام در قسمت جنوبی خلیج فارس ، حوالی عمان بوده و به اعراب هوله معروف بوده اند.

  از دیگر طوایف که در دوقرن اخیر  در بندرریگ مستقر شده اند لرهای مهاجر حیات غیبی از خرم آباد لرستان می باشند که باعث بوجود آوردن طایفه بزرگ حیات داودی شدند که در مورد آن بیشتر بررسی می کنیم.

  تاریخ ورود خاندان حیات داوودی

   به نوشته الله کرم خان حیات داودی در کتاب شش فصل گزارش نموده است : تاریخ این طایفه در بندرریگ با ورود علی خان ، بزرگ خاندان حیات داودی و استقرار حکومت ملوک الطوایفی در این بندر آغاز شده است و با ورود خود ، منطقه را به نام طایفه خود تغییر داده است  .

  بندرریگ (حاکم نشین) بلوک حیات داود بوده است . بلوک حیات داود از طرف جنوب از رودحله و از طرف شمال تا لیراوی میرسیده است. از مشرق تا شبانکاره جز حیات داوود بوده است. آبادانی مسکونی بندرریگ در آن دوران یعنی حدود 230 سال پیش که خوانین حیات داوود به ریگ آمدند آغاز گردیده است.

  شکل گیری بافت شهری بندرریگ از زمان خانعلی خان حیات داوودی پدر حیدر خان صورت گرفته است. اوج معماری را در برج خانعلی خان می توان یافت. بافت حسینیه خان نیز ابهت معماری قدیم را حفظ نموده است . تیر پوشهای سقف از چوب صندل که در اصطلاح (چندل) می گویند تشکیل شده است. روش معماری و ساخت خانه ها از ساختمان های بوشهر تاثیر پذیرفته است و در و پنجره های ساختمان با هلال های رنگی از بوشهر می آورده اند.

  ورود به داخل منازل از طریق در ورودی است که چوبی و دولنگه است.

   

  طایفه حیات داوود  

   

  حیات داوود به منطقه خان نشین قدرتمندی اطلاق می شود که گسترده قلمرو آن از جنوب قریه حصار که خود حد جنوبی و نهایی حاکم نشین طایفه لیراوی است ، تا گناوه ،بندرریگ و رودحله را دربر می گرفت. حد جنوبی خلیج فارس و حد شمالی آن بلندی های سفید کوه است.

    طول منطقه حیات داوود به 112 کیلومتر و عرض آن به 18 کیلومتر می رسید .جزیره خارگ و خارگو را هم در بر می گرفت.

  در باره وجه تسمیه حیات داوود ، الله کرم خان در کتاب فصل شش که در سال 1336 ه.ق نوشته است :

  اصل ما از خرم آباد لرستان است از طایفه حیات غیبی که تا کنون آن طایفه در خرم آباد می باشد و به این نام خوانده می شوند. در اوایل سلطنت صفویه بنابر سببی چند از اقوام خود جدا گشته و از دیار خود هجرت نمودند و در این ناحیه تا کنون که به بلوک حیات داوود معروف است رحل اقامت افکندند . هر چند که کلیه این بلوک را به تصرف خود در آوردند و به نام طایفه خود نامیدند و حیات داوود نام نهادند .

  در زمان لطفعلی خان زند خدماتی است ک در کتب و تواریخ مسطور است : که امیر علی خان حیات داوودی همان کسی است که به هنگام فرار لطفعلی خان ، شاهزاده دلیر زند به بوشهر ، او را یاری کرد . میر علی خان برای کمک به لطفعلیخان ، سپاهانی را تدارک دید و توانست به همکاری زال خان خشتی ، سپاهیان اعزامی ابراهیم خان کلانتر که دروازه شیراز را بر روی شاهزاده زند بسته بودند شکست دهد . سربازان کلانتر به سرداری رضا قلی خان شاهسون در نزدیکی برازجان از نیروهای متحد لطفعلیخان ، میر علی خان بندریگی و زال خان خشتی شکست خورده و متواری شوند.

  جد اعلای خاندان حیات داوودی ، حسینقلی خان بود که ابتدا در گناوه سکونت داشته و در زمان حسینقلی خان بود که طایفه ذعابی وارد بندرریگ شدند.  که در رابطه با برخورد این دو طایفه چنان مطلبی دیده نمی شود. اما الله کرم خان در کتاب شش فصل خود متذکر شده و آقای امان الله خان حیات داوودی فرزند الله کرم خان نیز معتقد است طایفه حیات داوودی همیشه با دولت مرکزی همکاری داشته و خلاف منافع دولت قدمی بر نمی گذاشته است بدین جهت امکان دارد که این طایفه در زمان کریم خان زند خود را متعهد به همکاری و خدمتگذاری به دولت کریم خان می دانسته است.

  منطقه فرمانروایی خوانینی حیات داوود به سه حوزه تقسیم می شود که هر سه توسط فرزندان خانعلی خان ( حیدر خان ، محمد خان و حسینقلی خان ) اداره می شدند.

  1- بندرریگ حوزه اقتدار حیدر خان و پس از وی پسرش الله کرم خان بود.

  2- حوزه رودحله : مقر این روستا ی محمدی بود ، حسینقلی خان ، برادر حیدر خان فرمانروایی این حوزه را به عهده داشت که پس از وی پسرش مرحوم خانعلی خان  ضابطی  این حوزه را بعهده گرفت و سرانجام فرزندان خانعلی خان و به ویژه نصرالله خان حیات داوودی حوزه رود حله و محمدی را اداره کردند.

  3- حوزه چهار روستایی : این حوزه نیز مقر فرمانروایی محمد خان فرزند دیگر خانعلی خان و برادر دیگر حیدر خان بود.

  حیدر خان سال ( 1245-1313 ه-ش)

   

  حیدر خان فرزند خانعلی خان فرزند مراد خان فرزند حسین فرزند امیر و فرزند حیدر خان حیات داوودی است. پس از در گذشت پدرش خانعلی خان به ضابطی بندریگ و توابع بلوک حیات داوود رسید . حیدرخان سیاسی ترین و مقتدرترین ضابط این طایفه بوده است . در سال 1333 ه ق /1294 ه ش و همزمان با هجوم سوم نیروهای بریتانیا به بوشهر در 49 سالگی ضابط بندرریگ را بر عهده داشت. بواسطه مبادلات تجاری بین او و دولتهای اروپایی بخصوص انگلستان از اقتدار مالی مناسبی نیز برخوردار بود . در جریان اشغال بوشهر توسط قوای انگلیس در رمضان 1333 ه ق با مبارزان تنگستانی و اتحادیه خوانین (رئیسعلی دلواری ، شیخ حسین چاهکوتاهی وزایر خضر خان اهرمی ) همکاری نکرد و با همکاری احمد خان انگالی و اسماعیل خان شبانکاره ای اتحادیه دیگر مبنی بر بیطرفی در جریان جنگ تشکیل داد و این اتحادیه نه در جهت ضدیت با مبارزان بود بلکه بدان جهت بوجود آمد که بتواند با حزم و احتیاط هجوم دشمن را نه با جنگ بلکه با  سیاست ملایم تر و مذاکره دفع نماید. اما حق این بود که اتحادیه حیدرخان و هم پیمنانش ، بیشتر جانب مبارزان محلی را نگه می داشت و انها را در رویارویی با نیروهای بیگانه تنها نمی گذاشت و حتی در مورد دستگیری (ویلهلم واسموس ) جاسوس آلمانی که در خانه حیدرخان مهمان بوده و تحویل او به انگلیسیها و فرار وی و پناهنده شدن به احمد خان انگالی متحد حیدر خان و پناه دادن ونجات او توسط احمد خان بوده است.

  در کتاب ((توفان در ایران )اثراحمد احرار  در مورد واسموس آلمانی نوشته شده است :

  واسموس جاسوس آلمانی در سفر دوم خود از طریق خوزستان انجام گرفت و وارد بندرریگ شد  با توجه به آشنایی قبلی با سران عشایر جنوب ایران  و شناخت موقعیت جغرافیایی  به منطقه حیات داوود وارد  و مهمان حیدر خان شد. اقامت او در بندرریگ چون بطول انجامید به این بهانه که مال التجاره و کالاهای او قرار است از بصره  به زودی وارد منطقه شود  و     باید منتظر بماند. واسموس چون به زبان فارسی آشنایی کامل داشت با پوشیدن لباس محلی خود را به شکل اهالی محل در آورد در مدت اقامت در ریگ مرتباً به روستا های مختلف حیات داوود شبانکاره ولیراوی می رفت و با تماس با کلانتران ذی نفوذ محلی سعی در اغتشاش و دودستگی می نمود و با سعایت از حیدر خان ، کوشش داشت تا طوایف مختلف محلی را علیه یکدیگر و مخصوصا حیدر خان بشوراند که این جزء ماموریت و جاسوسی او بود. جزئیات این اقدام به گوش حیدر خان رسید و نسبت به واسموس که خود را تجار معرفی کرده بود بشدت مشکوک نمود.

  سرانجام مال التجاره واسموس از بصره  رسید و به دستور حیدر خان مورد بازرسی قرار گرفت و معلوم شد که تمام این بار چیزی جزء اسلحه و مهمات نیست که بعداً به تفنگ واسموسی شهرت یافتند.

  پس تفنگها و سلاح های دیگر به دستور حیدر خان ضبط و واسموس دستگیر شد و پس از چند روز حیدر خان به واسموس  اعلام کرد که کاملاً از نیت او آگاه است و شانس آورده که مهمان او است و الا کیفر این کار را می گرفت. و به او ابلاغ شد صبح زود روز بعد بندرریگ و منطقه حیات داوود را ترک نماید در غیر اینصورت اقداماتی علیه او صورت می گیرد. پس او ریگ را ترک نمود و به بلوک انگالی رسید و خود را به منزل احمد خان انگالی رساند و شب را در آنجا گذراند و فردا منطقه را ترک کرد .

  در زمان حیدر خان آبادی و عمران و توجه به امور زراعت و کشاورزی در بندرریگ گسترش یافت . حسینیه بزرگ حیدر خان که در ایام سوگواری و ماه محرم وصفر در آن به عزاداری می پرداخت هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرد و هر ساله مراسم تعزیه روز عاشورا در (میدان طاق ) رو به رو خانه غلامحسین خان حیات داوودی برگزار می شود.

  در گذشت حیدر خان در سال 1313 ه ش در شیراز و هنگام تبعید وی به این شهر  به دستور رضاشاه روی داد و آرامگاه او در شهر مقدس قم است.

   

   

  ادامه مطلب
  لینک ثابت
  نویسنده : picturessaeed | دسته : بندرریگ ، خاندان حیات داوودی بندرریگ